استفاده از شیشه در طراحی فضای داخلی ساختمان

استفاده از شیشه در طراحی فضای داخلی ساختمان

استفاده از شیشه در طراحی فضای داخلی ساختمان

2195

وقتی صحبت از متریال های درخشان و زیبا در طراحی داخلی می شود، مسلماً شیشه در ابتدای لیست قرار خواهد گرفت. شیشه یکی از پرکاربردترین و رایج ترین متریال ها در صنعت معماری است. شیشه ها در انواع مختلف در بازار موجود هستند و با توجه به سلیقه مشتری و مکان مورد نظر انتخاب می شوند. استفاده از شیشه از دیرباز تاکنون قدمت این ماده شفاف را نشان می دهد.

در واقع شیشه هم ماده ای کاربردی و هم تزئینی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به ساختمان های مجاور خود نگاهی بیندازید متوجه حضور این ماده سخت اما ظریف در نما و دکوراسیون داخلی آن ها خواهید شد. شیشه کاربردهای بی شماری داشته و در مکان های مختلف استفاده می شود اما در کل  انواع محدودی از شیشه را می توان برای طراحی دکوراسیون ساختمان به کار برد که در ادامه به معرفی آن ها و ویژگی هایشان می پردازیم. با ساختمانچی همراه باشید.

انواع شیشه در طراحی نمای داخلی

شیشه طرح دار

همانطور که از نام این شیشه پیداست، بر روی سطح شیشه یکسری نقوش طراحی شده اند. این نقوش الگوهای هندسی رنگارنگ و یا بافت های ملایم را در بر می گیرند. از شیشه طرح دار در مکان هایی که نیازمند رعایت حریم خصوصی هستند اما در عین حال به نور کافی نیز نیاز دارند، استفاده می شود. بافت هایی که بر سطح شیشه دیده می شوند مانع از دیدن شی پشت آن با وضوح کامل می شود. این شیشه در اتاق های کنفرانس، رستوران ها، حمام ها و پنجره ها کاربرد دارد.

 

شیشه رنگی

شیشه رنگی از افزودن اکسیدهای فلز به شیشه فلوت ساخته می شود. در حالی که رنگ های رایج مانند برنز، خاکستری، خاکستری تیره، سبز، آبی و سبز آبی در این شیشه استفاده می شوند، سایر رنگ ها نظیر قرمز، صورتی و بنفش نیز کاربرد دارند. وقتی اکسیدهای مختلف فلز با شیشه فلوت ترکیب می شوند رنگ های متنوعی به آن می بخشند. با افزودن این اکسیدها در ویژگی های اولیه شیشه تغییری ایجاد نمی شود، تنها میزان انتقال نور کمی تغییر می کند.

این شیشه ها با توجه به نوع رنگ خود از عبور گرما جلوگیری می کنند و انرژی خورشید را جذب می نمایند. اگر می خواهید در دکوراسیون داخلی منزل خود از شیشه استفاده کنید، حتماً به میزان نور دقت کنید؛ زیرا این شیشه ها مخصوصاً اگر تیره باشند، مانع از عبور نور می شوند و فضا را ممکن است تیره کنند.

شیشه رفلکس

شیشه رفلکس یک شیشه شفاف با پوششی متالیک است که گرما را منعکس می کند. از این نوع شیشه در ساختمان های دوستدار محیط زیست که به ساختمان سبز معروف هستند به منظور کاهش مصرف انرژی استفاده می شود. این شیشه ها از هدررفت انرژی گرمایی در ساختمان در فصول سرد سال جلوگیری می کنند و گرمای اشعه های خورشید را جذب می نمایند. هر چند این شیشه ها ظاهری متالیک دارند، می توانند رنگی نیز باشند.

 

یکی دیگر از مزیت های استفاده از شیشه رفلکس کاهش تابش مستقیم نور خورشید است. از این شیشه ها برای ایجاد محیطی راحت با نوری مناسب در منازل و ادارت استفاده می شود. علاوه بر آن، این شیشه ها به افراد بیرون از ساختمان اجازه نمی دهد فضای داخل را رویت کنند.

رایج ترین کاربرد شیشه رفلکس استفاده از آن در نمای ساختمان است اما برخی معماران و طراحان داخلی که از مهارت لازم در کار خود برخوردارند می توانند از این شیشه در دکوراسیون داخلی ساختمان نیز استفاده نمایند

استین گلاس

استین گلاس، شیشه ای رنگارنگ است که در آن تکه های کوچک که رنگ های متفاوتی دارند در کنار هم قرار می گیرند تا یک تصویر کلی به وجود آورند. استین گلاس متریالی مناسب برای طراحی داخلی ساختمان است. از این شیشه ها به عنوان پارتیشن در فضاهایی نظیر هتل یا رستوران برای ایجاد حریم خصوصی و تفکیک فضا استفاده می شود. علاوه بر آن در طراحی انواع درب ها می توان این شیشه را در کنار چوب نیز به کار برد. استین گلاس نیاز به نگهداری ندارد، زیرا گرد و غبار بر روی سطح آن نمی چسبد. همچنین اثر انگشت بر روی آن باقی نمی ماند.

 

شیشه مرمریت یا استون گلاس

این شیشه ها به دلیل مرغوبیت، مقاومت، کیفیت و ضخامت بالا، جهت مصارفی چون نمای ساختمان و کانترهای آشپزخانه به کار گرفته می شوند. از مزایای شیشه های مرمریت یا استون گلس می توان به قابلیت نشکن بودن، قابلیت خم کاری جهت دکوراسیون و ستون ها، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر گرما و سرما، نصب سریع و آسان، نصب به صورت یک تکه تا طول ۳ متر، شفافیت بسیار بالا و خاصیت رفلکتیو و نمای بسیار زیبا اشاره کرد. این محصول دارای رنگ های سفید یخچالی، مشکی و بژ می باشد.

شیشه ایمنی

شیشه ایمنی نوعی شیشه مهندسی است که در هنگام شکستن و خرد شدن، تکه های آن از یکدیگر جدا نمی شوند و به اطراف پرت نمی شوند. از این شیشه می توان برای میز قهوه خوری استفاده نمود، زیرا در اثر ضربه فنجان یا اشیاء دیگر به راحتی شکسته نمی شود. از رایج ترین کاربردهای این شیشه می توان به استفاده از آن در ویترین مغازه ها اشاره نمود. شیشه ایمنی به شیشه ضد گلوله نیز معروف است. مقاومت و استحکام این شیشه ها باعث شده طراحان داخلی از آن برای طراحی راه پله های داخلی ساختمان استفاده کنند.

 شیشه های رنگی 

به کارگیری شیشه رنگی در طراحی دکوراسیون باعث ایجاد رنگ های متفاوت در بازه های زمانی مختلف می شود. شیشه رنگی در معماری ایرانی جایگاه قابل ملاحظه ای داشته است و علاوه بر استفاده در بناهای مشهور در سایر ساختمان ها نیز استفاده می شود. متاسفانه در معماری امروزی، شیشه های رنگی تقریبا بدون استفاده مانده اند و در کمتر پروژه ای از آن ها استفاده می شود.

نظر بدهید